Várdai István gordonkaművész
1985-ben született Pécsett. 1997-ben felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kivételes Tehetségek Osztályába, jelenleg a bécsi Zeneakadémiának és a budapesti Zeneművészeti Egyetemnek egyaránt növendéke. Bemutatkozó szólókoncertjét Hágában, Hollandiában adta 1998-ban, amit olyan jelentős állomások követtek, mint London, Firenze, Kobe, Frankfurt, Moszkva és München. Istvánnak már több világhírű kollégával volt módja együtt dolgozni, így 2006-ban például Jandó Jenő és Kelemen Barnabás szólistapartnereként lépett fel a Hamar Zsolt vezényelte Pécsi Filharmonikusokkal, valamint adott már koncertet Fischer Ádám vezényletével.

Tehetségét többször jutalmazták külföldi zenei versenyeken is, 2008-ban I. díjat nyert a 63. Genfi Nemzetközi Zenei Versenyen valamint övé lett a közönségdíj, a "Coup de Coeur Breguet" díj valamint a "Pierre Fournier" díj, 2007-ben elnyerte Moszkvában a XIII. Nemzetközi Csajkovszkij verseny III. díját, a Nemzetközi Csajkovszkij Alapítvány különdíját, 2006-ban Berlinben az Emanuel Feuermann Gordonkaversenyen Kronberg-i Akadémia különdíját, illetve első helyezést ért el az Ausztriában rendezett XIII. Nemzetközi Brahms-versenyen. Várdai István mindemellett egy egészen kivételes sikersorozattal is büszkélkedhet: háromszor nyerte meg a David Popper Nemzetközi Zenei Versenyt.

2006 nyarán abban a megtiszteltetésben részesült, hogy a Santander-i Nemzetközi Zenei Fesztivál (Spanyolország) keretében Radovan Vlatkovics kürtművésszel adhatott közös koncertet.
Nemzetközi mesterkurzusok keretében olyan mesterektől volt szerencséje tanulni, mint Natalia Gutman, Natalia Shakhovskaja és Starker János.
Curriculum Vitae
Születési időpont és hely: 1985. november 12. Pécs

TANULMÁNYOK
2005 - óta a bécsi Zeneakadémia hallgatója
Professzora: Reinhard Latzko
2004 - óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatója
Professzora: Mező László
1997 - 2004 - Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Kivételes Tehetségek Osztálya
Professzora: Mező László

VERSENYEK
2008 - 63. Genfi Nemzetközi Zenei Verseny - I. díj, Közönség Díj, "Pierre Fournier" Díj,
"Coup de Coeur Breguet" Díj
2007 - XIII. Nemzetközi Csajkovszkij Verseny, Moszkva - III.díj; Nemzetközi Csajkovszkij
Alapítvány különdíja
2006 - Emanuel Feuermann Gordonkaverseny, Berlin - Kronbergi Akadémia Különdíja
2006 - XIII. Nemzetközi Brahms verseny, Pörtschach, Ausztria - I. díj
2005 - Németország, ARD Nemzetközi Verseny, München - Barenreiter Urtext Különdíj
2004 - XXXIX. David Popper Nemzetközi Zenei Verseny, Várpalota, Magyarország - I. díj
2003 - XXXVIII. David Popper Nemzetközi Zenei Verseny, Várpalota, Magyarország - I. díj
2000 - XXXV. David Popper Nemzetközi Zenei Verseny, Várpalota, Magyarország - I. díj
1996 - VIII. Friss Antal Országos Gordonkaverseny, Budapest, Magyarország - I. díj

MESTERKURZUSOK
2008 - Kronbergi Akadémia, Németország
Professzor: Frans Helmerson
2006 - Nemzetközi Zenei Fesztivál, Santander, Spanyolország
Professzorok: Natalia Gutman, Tsuyosi Tsutsumi, Zakhar Bron, Radovan Vlatkovics,
Elisso Virsaladze
2005 - Nemzetközi Zenei Fesztivál, Santander, Spanyolország
Professzorok: Natalia Shakhovskaja, Frans Helmerson, Vladimir Askhenazy, Paul
Neubauer, Kose-Luis Garcia, Reiner Schmidt
2005 - Kobe, Japan
Professzor: Starker János
2004 - Budapest, Magyarország
Professzor: Guido Schiefen

JELENTŐSEBB KONCERTEK
2008 - Musical Olympus,Szentpétervári Szimfónikus Zenekar, Oroszország;
Qingdao Szimfonikus Zenekar,Kína; Musicathlon Fesztivál, Peking,Kína
Koncertek a Liszt Ferenc Kamarazenekarral,Budapest
2007 - Nemzetközi Csellófesztivál, Herrsching, München; 12 koncertes magyarországi turné;
Rachmaninoff terem, Csajkovszkij Konzervatórium, Moszkva; Prága; London
2006 - Beethoven: Hármasverseny, Pannon Filharmónikusok, Pécs
karmester: Hamar Zsolt, szólisták: Kelemen Barnabás: hegedű, Jandó Jenő: zongora
- Paul Hindemith: Kammermusik No.3., magyarországi bemutató, Budapest